0 505 284 66 11

      Menu

   Duyurular 
Sıkça Sorulan Sorular

Yeraltı elektrik kabloları neden arızalanır?

Yeraltı elektrik kablosunun arızalanmasının nedeni genelde dış etkenlerdir.

Bunlar;

*Kablo güzergahında sonradan yapılmış olan altyapı çalışmaları sırasında kablonun zedelenmiş olması (kepçe veya kazma darbesi alması sonucunda),

*Kablonun yeraltına döşenirken uygun olmayan şekilde döşenmesi (zamanla taş ve kayaların kabloyu ezmesi sonucunda),

*Daha önce sağlıksız yapılmış olan ek noktaları yüzünden (iyi izole edilmeyen ek muflarından su alması sonucunda),

*Fare hayvanının arızaya sebep vermesi sonucunda (boru, menhol ve logar kenarından çekilmiş kablolarda fare hayvanın kabloyu kemirerek arızaya sebep vermesi sonucunda),

Arıza durumunda kabloyu mu değiştirmeli, yoksa arıza noktası bulunup onarılmalı mı?

Yeraltı kablosu arızalandığında kablonun komple değişmesi bazen imkansız, bazen ise çok masraflıdır.Asfalt kesimi, asfalt maliyeti, kazı maliyeti, kablo maliyeti, kazı riski gibi birçok maliyet söz konusudur.Ancak çok kısa mesafelerde ve asfalt olmayan yerlerde kablonun komple değişmesi söz konusu olabilir.

Bu yüzden dolayı en ekonomik olan şey kablonun arıza noktasının bulunup onarılmasıdır.

Yeraltı elektrik kablo arızası nasıl bulunur?

Yeraltı elektrik arızasını bulmak için tam donanımlı bir kablo test aracına (kablo ölçüm aracı) ihtiyaç vardır.Bu iş basit ve portatif bir makineyle malesef çözülmez.Sistemde kullanılan cihazlar yüksek gerilim teknolojisiyle donatılmış ağır ve büyük makinalardır.Bu sebepten ötürü minibüs veya minivan araca monte edilmiş olmaları şarttır.Ölçüm cihazı kablo makaraları yardımıyla arızalı olan kablonun ucuna irtibatlanır ve kablo güzergahını dedektörlerle dolaşmak suretiyle arıza noktası bulunabilir.Arıza tespiti noktasal olup yaklaşık 1mt.'lik alanda belirlenir.Fakat tam donanımlı bir ölçüm aracının bile %20 oranıda arıza noktasını bulamadığı durumlar vardır.Kullanılan cihazların kalitesi ve operatörün tecrübesi önemlidir.

Kablo test aracını oluşturan arıza tespit cihazları sunlardır;

1-Kablo izolasyon test cihazı

2-Reflektometre

3-Ark yansıtma cihazı

4-Kablo güzergah tespit cihazı

5-Darbe jeneratörü

6-Zemin dinleme cihazı

7-Kablo makara sistemleri

Bu cihazların tamamı ölçüm anında kullanılır.Bu yüzden meşakatli ve sabır isteyen bir iştir.Cihazlardan birisinin arızalanması durumunda ölçüm tamamlanamaz.Bu yüzden her yıl periyodik bakımları ve kalibrasyonları muhakkak yapılmalıdır.

Arıza noktasının açılması ve onarılması nasıl olur?

Şehir merkezindeki bir binanın enerji kablosu arızalandığında arıza noktası genellikle asfalt, kaldırım veya beton zeminlerde çıkmaktadır.Yeraltı kablosunun ortalama derinliği 60cm olup zaman zaman 1mt. ve 2 mt.'yi bulabilmektedir.Bu noktaların açılması için komprasörlü kırıcı veya kepçeye ihtiyaç vardır.Açılan arıza noktasında kabloya uygun ek mufu seçilerek ekleme işi özenle yapılmalıdır.Ekleme işi bittikten sonra açılan nokta ince kum, tuğla ve elektrik ikaz bandı çekilerek kapatılır.Çıkan asfalt ve beton harfiyat kesinlikle kapatılan noktaya geri doldurulmaz.

Arıza noktasında ne kadar alan kazılarak onarım yapılır?

60cm.derinlikte bulunan yeraltı kablosunun tamiri için ortalama olarak 80cm.X120cm. ebadında bir yer kazılarak kablo onarılabilir.

 

Asfalt veya kaldırımı kazmak için belediyeden kazı ruhsatı nasıl alınır?

Arıza noktasının belirlenmesinden sonra bina yönetimi olarak  belediyenin AYKOME birimine müracaat edilir ve kazı ruhsatı alınır.Ruhsat almadan yapılan kazılar sonrası gerek şikayet, gerekse belediyenin tespit etmesi sonucu  bina yönetimine ceza gelmektedir.

 

Tamiri yapılan kablo eki (ek mufu) sağlıklı olur mu?

İyi bir işçilikle ve kaliteli bir ek malzemesiyle yapılan ek noktaları kablonun ömrüne eş değerdir.Fakat iyi yapılmayan ekler özellikle yağışlı havalarda tekrar arızaya sebep olmaktadır.Bu yüzden bu işin profesyonel ellerde yapılması önemlidir.Firmamız tarafından yapılan ek muflarının tamamı 4(dört) yıl süre ile garanti kapsamı altındadır.

 

 


 
 
 
Copyright (c) 2010 YeraltiKabloAriza.net Her hakkı saklıdır.
Bu web sitesi en iyi 32 bit ve 1024*768 ekran çözünürlüğü ile görülebilir.